www.padesatprocent.cz › Významné světové političky: Tsai Ing-wen

Významné světové političky: Tsai Ing-wen


Seznamte se s první prezidentkou Tchai-wanu, Tsai Ing-wen.

Tsai Ing-wen se narodila v roce 1956 jako deváté a nejmladší dítě v rodině úspěšného podnikatele. Vystudovala práva v Taipei. Poté zahájila magisterské studium v New Yorku a svůj doktorský titul nakonec obhájila na London School of Economics.

Po studiích se vrátila zpátky na Tchaj-wan, kde několik let přednášela právo na místní univerzitě. Kromě působení v akademické sféře byla předsedkyní Komise na ochranu spotřebitele nebo národní bezpečnostní poradkyní prezidenta.

Tsai Ing-wen vstoupila do politiky poměrně pozdě. Členkou Demokratické pokrokové strany, za kterou kandidovala na post prezidentky, se stala až v roce 2004, ve svých 48 letech. O politickou funkci se poprvé ucházela až v roce 2010, kdy neuspěla ve volbách na post starostky v městské části Nová Tchaj-pej. O dva roky později kandidovala v prezidentských volbách proti Ma Jing-ťiouem. Ten ale znovu obhájil své prezidentské křeslo. V roce 2016 znovu kandidovala jako horký favorit na prezidentku a získala nadpoloviční většinu hlasů. Stala se tak první prezidentkou Tchaj-wanu.

Tsai Ing-wen je považovaná za uvážlivou a velmi schopnou vůdkyni. Na rozdíl od svých předchůdců má velmi bohaté zahraniční zkušenosti. Je velkou obdivovatelkou Angely Merkelové. To, že Angela Merkelová otevřela hranice syrským uprchlíkům, okomentovala Tsai Ing-wen jako velmi pozitivní a odvážný čin, který by v takové situaci také podnikla.

Zdroje:

Guardian

Wikipedia - Tsai Ing-wen


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

srpen 82017

Máte na to! Staňte se úspěšnou političkou

Workshop pro političky zdarma
srpen 82017

Jak podpořit ženy ve volbách?

Síťovací setkání (nejen) političek
zaří 142017
zaří 252017