www.padesatprocent.cz › Jody Williams

Jody Williams

Před deseti lety jí byla udělena Nobelova cena míru jako hlavní představitelce organizace Mezinárodní kampaň pro zákaz nášlapných min (ICBL)

Než se Jody Williams začala angažovat v problematice zákazu nášlapných min pracovala dlouhou dobu v oblasti vzdělávání. Ve svém rodném státě Vermont vystudovala učitelství angličtiny a španělštiny a v roce 1984 přidala magisterský diplom v oboru mezinárodní vztahy. Ponejvíce vyučovala imigranty ve Washingtonu, Velké Británii a v Mexiku. Mezi lety 1984-1986 pracovala jako koordinátorka vzdělávacích programů v Hondurasu a Nikaragui. Poté řídila zdravotnickou organizaci pomáhající obyvatelstvu El Salvadoru a v roce 1992 vstoupila do nově ustanovené koalice - Mezinárodní kampaň pro zákaz nášlapných min (ICBL).

Nejprve se v ICBL spojilo šest nevládních neziskových organizací (NNO) s cílem upozorňovat veřejnost na problém, který představují nášlapné miny pro civilní obyvatelstvo zemí postižených válkou a zároveň, aby mohly účinněji lobbovat u států a zbrojařských společností za zákaz jejich výroby.

Jody Williams, v pozici hlavní koordinátorky organizace, se podařilo rozšířit aktivity ICBL do devadesáti zemí světa, ke sdružení připojit téměř 1400 dalších NNO a do kampaně zapojit i některé známé osobnosti, např. britskou princeznu Dianu. Také navázala úzkou spolupráci s Mezinárodním výborem Červeného kříže a obě organizace společně vystupovaly na mezinárodních a diplomatických konferencích, působily na vládní zmocněnce a spolu s OSN pracovaly na tvorbě legislativy v této oblasti. Jejich úsilí bylo korunováno úspěchem. Ve dnech 3. až 4. prosince 1997 se v Ottawě sešli zástupci členských států OSN, aby svým podpisem projevili souhlas s nekompromisním zásahem proti existenci nášlapných min. V Ottawě rovněž došlo k podpisu multilaterální dohody známé jako Ottawská konvence o nášlapných minách. Tato legislativa upravuje skladování, transfer a likvidaci nášlapných min a zakazuje jejich další použití a výrobu. ICBL bylo za tuto práci odměněno ještě téhož roku. Jody Williams získala teprve jako desátá žena v historii Nobelovy cenu míru.

Česká republika se k Ottawské konvenci připojila hned v roce 1997, ratifikací úmluva prošla v roce 1999. Zničení zásob nášlapných min České armády bylo deklarováno k červnu 2001, nicméně již v několika monitorovacích zprávách ICBL se objevují zjištění ze zbrojařských veletrhů upozorňující na výskyt zbraní spadajících do této kategorie, které některé české zbrojařské firmy stále vyrábějí. Znepokojení rovněž vyvolává skutečnost, že celkem 42 států, mezi nimi v první řadě USA, Rusko a Čína, Ottawskou konvenci doposud nepřijaly.

Nášlapné miny jsou konstruovány tak, aby při kontaktu se zátěží explodovaly. Jakmile je mina aktivována, pět ocelových desek ve tvaru kruhu umístěných na přední části miny (tzv. Misznay-Schardinovy výbušné hlavice) se stane výbušnými náboji, které pak úplně zdemolují vozidlo či člověka a rozmetají sekundární úlomky do vzdálenosti 150 - 225 metrů. Samotná ocelová deska, úlomek nebo střela jsou nebezpečné až do okruhu 1 km. Mezi země s nejhustším výskytem nášlapných min patří: Afganistan, Angola, Burundi, Bosna & Herzegovina, Kambodža, Čečna, Kolumbie, Irák, Nepál a Srí Lanka.

Profesorka Jody Williams od roku 2003 přednáší sociální práci na Houstonské univerzitě, vystupuje na různých mezinárodních seminářích a konferencích a hojně publikuje studie zaměřené na problematiku existence nášlapných min v rozvojových zemích. Například: "Landmines and measures to eliminate them," International Review of the Red Cross, červenec/srpen 1995. č. 307 nebo "Landmines: Dealing with the Environmental Impact," Environment Security, 1997, Vol. 1. č. 2. V roce 2007 byla vedoucí mise OSN do Darfuru a spoluvytvářela zprávu o tamním stavu lidských práv. Získala více než 14 čestných uznání a byla zařazena mezi 100 nejvlivnějších žen světa.

Více, viz:
http://www.hrw.org/campaigns/mines/1999/
http://www.icbl.org/
http://nobelprize.org/nobel_prizes/peace/laureates/1997/williams-cv.html


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!