Nadějná politička Jana Pařízková

Nadějná politička Jana Pařízková

zastupitelka Prahy 1

členka politické strany Věci veřejné

Rozhovor nám Jana Pařízková poskytla v rámci Soutěže o nadějnou političku do 35 let za rok 2008.

1. Jak jste se k politice dostala?
Čistě náhodou :-) Začala jsem pro politickou stranu Věci veřejné pracovat jako sociolog a do témat komunální politiky jsem se ponořovala natolik, až jsem nakonec zcela podlehla. Rozhodla jsem se nebýt jenom nestranným pozorovatelem, "popisovatelem" a případně kritikem, ale aktivně se do toho, co se dotýká i mého každodenního života, zapojit.

2. Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?
Na té "nejnižší" – tedy komunální. Líbí se mi, že na rozdíl od vysoké politiky, která samozřejmě ale udává směr a mantinely i té komunální, je člověk v úzkém kontaktu s lidmi a může skutečně reagovat na jejich rozdílné potřeby. Politicky se angažuji přibližně tři roky.

3. Co Vás na politické práci baví?
Baví mě nebýt pouze notorickým stěžovatelem, když nejsem s něčím spokojená. Nebo mě možná baví být notorickým stěžovatelem, ale potřebuji alibi, že jsem se pro změnu věcí  snažila alespoň něco udělat :-)

4. Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?
S ohledem na obor svého studia se profiluji zejména v tématech ze sociální oblasti. Na území MČ Praha 1, kde strana Věci veřejné působí a kde jsem již 2 roky opoziční zastupitelkou, jsem se zasazovala např. o to, aby se obec postavila citlivě a zodpovědně k problematice deregulace nájemného. Požadovali jsme, aby - pokud obec přistoupí k deregulaci nájemného - byl také zároveň zpracován program řešící  negativní sociální dopady deregulace či aby se nederegulovalo v bytech seniorů či v bytech určených k privatizaci, které však vinou průtahů na straně obce zatím zprivatizovány nejsou. Něco z toho se podařilo, něco ne. Pravidelně také v kanceláři Věcí veřejných poskytuji bezplatné sociální poradenství.

5. Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve které/m jste politicky aktivní?
Nevybírala :-) Vybrala si ona mě :-) I když původně jako sociologa, politickým smýšlením jsme si sedli natolik, že už jsme zůstali spolu :-)

6. Máte nějaký svůj politický sen?
Nechci, aby to vyznělo pateticky, ale takovým mým osobním přáním vůči mě samotné je, abych nikdy nezačala dělat politiku pro politiku (tudíž politikaření), ale dělala ji vždy pro lidi.

7. Máte nějaký svůj politický vzor?
Nemám ráda vzorované oblečení, matematické vzorečky, životní vzory a ani ty politické. Proto žádný nemám.  

8. Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?
Přiznám se, že v tomto zastávám trošku antifeministický názor. Možná je to tím, že jsem sama v životě prozatím neměla žádnou negativní zkušenost, ale nedomnívám se, že by existovaly nějaké zvláštní, velké překážky, které by ženám znemožňovaly angažovat se v politice pokud o to mají zájem.

9. Co je podle Vás politika?
UF. Zapomněla jsem říct, že kromě vzorečků nemám ráda také definice Takže takové laické zamyšlení:  Politika je pro mě nástroj jak ovlivňovat věci veřejné, konkrétně u mě prostřednictvím Věcí veřejných.

Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!