www.padesatprocent.cz › Nadějná politička 2019: Jana Krumpholcová

Nadějná politička 2019: Jana Krumpholcová


''Prozatím mě zajímá zejm. komunální a krajská politická úroveň, která je většině občanů města nejbližší. Prostředí našeho města je velmi "zatuchlé" a potřebuje zásadní proměnu.'' Čtěte celý rozhovor s zastupitelkou Janou Krumpholcovou.

 

 

 

Jana Krumpholcová

  • zastupitelka města Mladá Boleslav
  • koordinátorka, manažerka, lektorka

Jak jste se k politice dostala?

Začala jsem při mateřské v r. 2012 pracovat v komisích při Radě města Mladá Boleslav (Komise pro životní prostředí, Komise pro vzdělávání), v r. 2017 jsem byla v petičním výboru proti výstavbě bytových domů v městském parku a na podzim 2018 jsem byla zvolena do zastupitelstva města Mladá Boleslav. Od roku 2012 jsem koordinátorkou Lesní mateřské školy Nad Klenicí, takže se několik let pokouším o spolupráci nejen s úřadem, ale i s veřejností. Přináším osvětu na poli vzdělávání v našem průmyslovém městě, zároveň řeším s rodiči i následné vzdělávání, pořádám pro ně besedy a snažím se spolupracovat na mnoha akcích, jako koučka podporuji šikovné lidi ve městě v jejich aktivitách. Sdílím důležité informace a nyní jako zastupitelka informuji o dění v komunální politice, která je velmi propojená s byznysem a ukazuje se, že střet zájmů a korupce je tu za hranou přijatelnosti...

Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?

Viz ot. 9, tj. od 2012, kdy jsem při mateřské s druhým dítětem vstoupila do Strany zelených a začala se zajímat více o dění okolo, také jsem v té době založila lesní mateřskou školu, absolvovala jsem kurz pro začínající političky Fóra 50% a celé roky dělám osvětu na FB (spravuji několik profilů, osobní, Strana zelených Mladá Boleslav a Středočeští zelení, Fórum žen Mladá Boleslav (tuto iniciativu jsem v Mladé Boleslavi založila a do mého zvolení jsme měly 3 setkání s ministryněmi a místními vlivnými ženami). Spravuji i FB a web lesní školky. Intenzivně navazuji kontakty s místními sdruženími, ředitelkami škol a školek, s lidmi od kultury, zajímám se o vše, co se týká občanů města. Pomáhám jim řešit problémy a poskytovat žádané informace.

Co Vás na politické práci baví?

Práce pro lidi a nástroj, jak posunout věci k lepšímu - v politice jsem našla svou vášeň. Mohu v ní uplatnit dosavadní pestré životní zkušenosti z ČR i ze zahraničí, díky širšímu okruhu zájmů a témat mě baví propojovat profese a sdílet zajímavé praktické zkušenosti, dělat osvětu, komunikovat osobně s lidmi. Ráda aktivně řeším problémy, s radostí sleduji zlepšení a vývoj, i proměny města. Chci být hybatelem změn.

Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?

Komunální politici před pár lety nedokázali vyřešit nedostatečnou kapacitu předškolních zařízení ve městě, i to byl jeden z důvodů, proč jsem založila vlastní školku. Dále se podařilo spojit síly v protestech proti výstavbě bytovek v parku a zabránit projektu, a daří se mi aktivizovat občany i pro politické dění. V silně mužském prostředí se podařilo rozhýbat Fórum žen a uspořádat několik setkání zajímavých osobností z oblasti vzdělávání, sportu, zástupkyně ze Škoda Auto, s účastí ministryň Marksové-Tominové a K. Valachové, naposled s náměstkyní primátora za sociální oblast. Díky těmto aktivitám se mi podařilo získat dostatečnou podporu v komunálních volbách a byla jsem na podzim zvolena do zastupitelstva, kde jsem velmi výraznou členkou (na straně opozice).

Jste/byla jste aktivní v občanské sféře i mimo Vaši politickou funkci?

Jako předsedkyně spolku Lesní mateřská škola Nad Klenicí, jako členka petičního výboru proti výstavbě parku i jako velmi aktivní občanka města, která se účastní různých akcí, komentuje dění a snaží se ovlivnit své okolí.

Čeho byste chtěla v politice ještě dosáhnout?

Prozatím mě zajímá zejm. komunální a krajská politická úroveň, která je většině občanů města nejbližší. Prostředí našeho města je velmi "zatuchlé" a potřebuje zásadní proměnu.

Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve kterém/m jste politicky aktivní?

Vystudovala jsem oblast životního prostředí, v mládí jsem byla aktivní skautkou a v zahraničí jsem poznala úplně jiný přístup v pracovní i vzdělávací oblasti, proto mi na základě osobních zkušeností přijde nejbližší Strana zelených - ostatně velmi úspěšná v okolních zemích.

Máte nějaký svůj politický sen?

Ano, stát se první primátorkou našeho průmyslového města a udělat z Mladé Boleslavi moderní a skvělé místo k životu :)

Máte nějaký svůj politický vzor?

Slovenská prezidentka Čaputová, premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardern, islandská premiérka Katrín Jakobsdóttir, spousta vlivných a zajímavých žen v ČR i ve světě (v ČR např. fandím pí Adamové z TOP09, uznávám paní Jourovou, Langšádlovou, i Němcovou z ODS atd.).

Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?

Ženy jsou silné a ty dobré se prosadí i bez větší podpory nebo kvót. I díky podpoře mužů ze Strany zelených jsem měla možnost dostat se na důležité funkce ve straně, jsem však hrdá na to, že Zelené i bez kvót dokáží reprezentovat skvělé ženy na různých úrovních – v odborných oblastech i v politických funkcích (např. čerstvá starostka Mníšku pod Brdy M. Davis, býv. náměstkyně Pavla Brady v Opavě a mnoho dalších). Sama skvělé ženy z mého okolí podporuji v růstu, ostatně M. Davis jsem vybudila ke kandidatuře v krajské struktuře strany, což v důsledku vedlo ke kandidatuře v komunálních volbách, kde uspěla a stala se starostkou. Těší mě i úspěchy druhých.

Co je podle Vás politika?

Služba veřejnosti! J

 

 

Soutěž se uskutečnila v rámci projektu „Ženy, máte na to! Podpora komunálních političek – vzorů pro dívky“, který byl podpořen grantem Velvyslanectví USA v ČR.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!