Rozhovory s kandidátkami do krajských zastupitelstev: Blanka Kolečkářová

Starostka obce Držovice, Blanka Kolečkářová, kandiduje do zastupitelstva Olomouckého kraje za hnutí Starostové a nezávislí.

Proč jste se rozhodla kandidovat?

Protože věřím, že zkušenosti a důvěru, co starostové mají, opravdu prospějí kraji. Protože starostky a starostové menších měst a obcí jsou opravdu odborníci v komunální politice. Musí umět spoustu věcí, žijí s občany společný život, protože s nimi bydlí v obci. Užívají věcí, které vybudují, a nesou následky za rozhodnutí, která učiní. Mají velkou zodpovědnost a nemají žádnou imunitu na rozdíl od jiných funkcí např. poslanců.

Jaké jsou Vaše dosavadní zkušenosti s politikou a co považujete za svůj největší úspěch?

Osobní zkušenosti mám a to špatné i dobré, neboť pracujete s lidmi. Nelze se všem zavděčit, stejně tak tisíc lidí má tisíc názorů. Přesto si myslím, že politika je zajímavá věc a když je opravdu dobrá vůle a odvaha, může se skrz ni vytvořit spousta dobrých a užitečných věcí pro lidi. A můj úspěch? Před devíti lety jsem se zajímala o politiku asi tak jako 90% občanů naší země. Ale když se začaly dít špatné věci na komunální úrovni našeho města, podařilo se mi s našimi občany udělat úspěšné referendum o osamostatnění Držovic - tehdy městské části Prostějova a dát život nové obci. Dále jsem byla dvakrát zvolena občany s největším počtem hlasů do zastupitelstva obce a následně starostkou obce. Vytvořila jsem úplně novou obec a obecní úřad, společenský a kulturní život na zelené louce, kde mám zodpovědnost cca za 1400 občanů. Podařilo se mi upravit a změnit zákon o obcích – a to část o osamostatňování obcí v ČR, podle kterého se již osamostatnilo několik nových obcí v republice a všem se pak lépe začínalo než nám. Jako další úspěch beru, že jsem mohla přispět svým působením v celostátním i krajském výboru hnutí Starostů a nezávislí na změně zákona o lepším a spravedlivějším financování měst a obcí ze státního rozpočtu - tzv. RUD (rozpočtové určení daní).

Jaké jsou Vaše hlavní cíle, které chcete v následujícím volebním období prosadit?

V našem kraji je tolik problémů, které je nutné řešit, že cokoliv si vyberete, občané uvítají. Tuto zkušenost mám právě ze své obce a myslím si, že to bude stejné pořadí, co občané ocenili jako dobré a přínosné v naší obci po svém osamostatnění: oprava komunikací, propojení autobusů, vlaků a MHD, propojení cyklostezek, oprava mostů, výsadba zeleně, průhledné, užitečné a moudré financování investic. Také přiblížit kraj lidem spolu s podporou českých výrobců, což znamená dát lidem v kraji práci.

Co si myslíte o současném zastoupení žen v politice? Ovlivňuje podle Vás podobu politiky?

Zastoupení žen v politice je u nás stále nízké. Ale velmi mě těší, že na komunální úrovni obcí a menších měst se situace stále pomalu zlepšuje. Je před námi ještě kus cesty, než budeme mít starostky velkých měst, hejtmanky, premiérky, ale věřím, že i toto se brzy změní. Díky nástupu nové, mladé generace odvážných žen, ale i mužů, kteří již umí respektovat tyto schopnosti žen. Určitě zastoupení žen v politice velmi ovlivňuje podobu politiky. Mám zkušenost, že ženy dodávají politice harmonii, důvěru, politika není tak drsná, sebestředná a dodává či hledá nové pohledy na věc. Při vyjednávání nebo rozhodování se dochází často k rychlejšímu výsledku, který je navíc korunován dobrým pocitem všech zúčastěných z práce.

Jaký je Váš názor na zavádění kvót stanovujících, že jednoho pohlaví nesmí být na kandidátních listinách či v orgánech strany zastoupeno méně než ve stanoveném poměru? Proč? Jakou podobu by tyto kvóty měly případně mít?

S kvótami nemám osobní zkušenost. Jestli se něco takového v Evropě osvědčilo, popovídejme si o tom. Naše hnutí Starostové a nezávislí má přes třetinu žen na kandidátce. A tak jsme činili i při sestavování kandidátek na obci. A mělo to úspěch.

Myslíte si, že jsou i jiné možnosti ke zvýšení participace žen v politice? Jaké? Upřednostňujete některou Vy osobně?

Ano, domnívám se, že cesty jsou. Např. možnost žen zapojit se do komunální politiky své obce nebo města, v neziskových organizacích, v médiích nebo v různých sdružení. Zde je zastoupení již hodně vidět. Některým ženám opravdu nechybí odvaha, cílevědomost a chuť jít něco změnit nebo vyprovokovat společnost k přemýšlení. Vždyť historie sama ukázala, jak se ženy dokázaly spojit a začaly měnit věci, které dnes bereme za samozřejmost. Politika na komunální úrovni je velká, tvrdá a neocenitelná zkušenost v místě, kde sami bydlíte. Zde teprve zjistíte, jak silná osobnost jste a zda na takovou práci vůbec máte, ať už jste žena, nebo muž.

Děkujeme za rozhovor.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

srpen 82017

Máte na to! Staňte se úspěšnou političkou

Workshop pro političky zdarma
srpen 82017

Jak podpořit ženy ve volbách?

Síťovací setkání (nejen) političek
zaří 142017
zaří 252017