10 otázek pro kandidující v prezidentských volbách: Přemysl Sobotka

Zdroj: senat.cz
Zdroj: senat.cz
Přinášíme první ze série krátkých rozhovorů s kandidáty a kandidátkami na post prezidenta/prezidentky. Dnes si můžete přečíst odpovědi na deset otázek týkajících se postavení žen a mužů v české společnosti, zejména v politice, které nám zaslal Přemysl Sobotka (ODS).

MUDr. Přemysl Sobotka

Vystudoval Fakultu všeobecného lékařství UK a poté nastoupil v Praze na chirurgické oddělení liberecké nemocnice, odkud po dvou letech přestoupil na rentgenologii. Od roku 1991 byl primářem. V tomtéž roce vstoupil do ODS. V letech 1990 - 1996 byl radním Města Liberce a členem vedení liberecké nemocnice. MUDr. Přemysl Sobotka je senátorem za liberecký volební obvod č. 34, za který byl zvolen již počtvrté (1996, 1998, 2004, 2010). Po celé volební období byl ve funkci místopředsedy Senátu. V letech 2004 – 2010 byl zvolen předsedou Senátu Parlamentu České republiky, mezi lety 2010 a 2012 vykonával funkci 1. místopředsedy Senátu a 21. listopadu 2012 byl zvolen jeho místopředsedou.

Zdroj:  MUDr. Přemysl Sobotka (osobní stránka), www.senat.cz

Považujete postavení žen ve společnosti za téma pro Českou republiku významné, nebo za okrajovou záležitost? Proč?

Za okrajovou záležitost téma postavení ženy ve společnosti nepovažuji. Už vzhledem ke snahám některých bruselských úředníků diskusi na toto téma formalizovat, například nařizováním kvót počtu žen v managementu velkých evropských firem.

Jaký je Váš názor na postavení žen v české společnosti?

Je případně něco, co by se mělo v této oblasti změnit?

Žena je svobodný občan této země stejně jako muž. Na obě pohlaví se vztahují stejné zákony, stejná práva.

Myslíte si, že ženy či muži zažívají v České republice diskriminaci?

Pokud ano, v jakých oblastech?

Nemyslím, že u nás dochází k diskriminaci pohlaví. Pokud se někdy někde něco takového stane, není to trend, ale záležitost pro orgány činné v trestním řízení.

Považujete současné zastoupení žen a mužů v politice za optimální?

Jaký poměr žen a mužů byste případně za optimální považoval? Je pro Vás v této otázce inspirací nějaká jiná země?

Muže i ženy považuji za rovnoprávné. Ale rozhodně pro mě není inspirací třeba Švédsko, kde v zájmu formální rovnoprávnosti zrušili v parlamentu pánské a dámské toalety a všichni chodí na jedny. Poměr žen a mužů nelze optimalizovat v žádném oboru lidské činnosti. Optimální je, když jsou správní lidé na správných místech.

Jaký je Váš názor na uplatňování opatření a nástrojů, jejichž cílem je vyrovnávat zastoupení žen a mužů v politice?

Jsou nějaké způsoby a nástroje vyrovnávání zastoupení žen a mužů v politice, které pokládáte za legitimní či přímo potřebné? Jsou naopak takové, které by pro Vás byly nepřijatelné?

Takové nástroje pokřivují konkurenci a motivaci. Jsem přesvědčen, a myslím, že české politické prostředí to dokládá, že muži i ženy mají stejné příležitosti, a to nejen v politice.

Existují podle Vás nějaké bariéry, kterým ženy při vstupu do politiky musejí čelit?

Pokud ano, jaké?

Ženy čelí stejným bariérám jako muži.

Myslíte si, že by vyrovnanější zastoupení žen a mužů v politice přineslo nějaké změny?

Čeho by se podle Vás tyto změny týkaly? Jaké případné změny byste přivítal?

Nemyslím. Možná by se pár mužů-politiků chovalo chvíli jemněji. Ale skutečný politik, ať muž či žena, nerozlišuje zda jeho partner v politice je stejného či opačného pohlaví. Více žen politiku nezmění.

Považujete nějakou ženu za svůj osobní nebo politický vzor?

Čím konkrétně Vás ovlivnila?

Mám politické vzory mezi muži i ženami. K těm mužským patří T.G.M. nebo Ronald Reagan, k těm ženským například Margaret Tchatcherová. Všichni tři se vyznačují silnou vizí, silnou vůlí při prosazování svých cílů a také vírou, že co dělají, dělají správně.

Přímá volba značně zvyšuje podíl žen, které mohou o budoucí prezidentce či prezidentovi rozhodnout. Myslíte si, že se to na průběhu či výsledku volby nějak projeví?

Pokud ano, jak?

Přímá volba zcela mění charakter a kritéria volby hlavy státu, ale počet kandidujících žen na to nemá žádný vliv.

Co byste jako možný budoucí prezident vzkázal svým případným voličkám?

V občanských věcech je rozlišování na muže a ženy stejně umělé jako rozlišování na bílé a černé nebo na homo a heterosexuály. Zdůrazňování rozdílů v těchto občanských věcech považuji za chybné. Žen si jako muž velmi vážím a pokud jim otevřu dveře od výtahu, není to ode mě zdůrazňování nadřazenosti nebo projev sexuálního obtěžování, ale je to galantnost a projev úcty k ženám, jak mě to učil můj otec.

Děkujeme za Vaše odpovědi. 


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

duben 132024