www.padesatprocent.cz › Ženy a veřejné dění

Ženy a veřejné dění


Veřejnost si dlouhodobě přeje více žen v politice, zároveň je však poněkud skeptická k systémovým nástrojům typu kvót. Častým argumentem je, že ženy do politiky zkrátka vstupovat nechtějí. A právě na tento aspekt se soustředí nový projekt s názvem „Zapojte se“.

Společnost tvoří 50 % mužů a 50 % žen. Ženy mají už dlouho právo studovat, pracovat, volit i kandidovat. V politice jich však působí pouhých 20 %. Pokud o životech nás všech rozhodují v drtivé většině jen muži, je to jako dívat se na svět s jedním okem zavřeným.

Například veřejnou dopravu využívají až ze 78 % ženy, starší lidé i děti, individuální automobilovou především muži. Je proto potřeba investovat do obou typů dopravy. I nedostatek míst ve školkách je problém, který více dopadá na matky. A právě proto je důležité, aby i politické rozhodování tyto různé životní zkušenosti zohledňovalo a aby se na něm podíleli jak muži, tak ženy.

Veřejnost si dlouhodobě přeje více žen v politice, zároveň je však poněkud skeptická k systémovým nástrojům typu kvót. Častým argumentem je, že ženy do politiky zkrátka vstupovat nechtějí. A právě na tento aspekt se soustředí nový projekt s názvem „Zapojte se“. Klade si za cíl motivovat ženy, aby se více angažovaly ve veřejném životě a začaly ovlivňovat dění kolem sebe. V následujících dvou letech ho bude realizovat Fórum 50 % ve spolupráci s Českým svazem žen a Asociací Montessori ČR.

„Chceme ženám ukázat, že má smysl více se veřejně zapojovat. V Ostravě, Pardubicích, Karlových Varech a Mníšku pod Brdy proto chystáme vzdělávací workshopy, kde poradíme, jak na to. Účastnice se zdokonalí v  argumentaci, sebeprezentaci, naučí se bránit manipulativnímu jednání a prosazovat své zájmy. Na společných setkáních se seznámí s inspirativními ženami, propojíme je s mentorkami, které jim nabídnou své zkušenosti a podporu,“ přibližuje plánované aktivity koordinátorka Halka Jaklová. „Zaměříme se na ženy 55+ a matky dětí do 15 let. Všechny akce jsou zcela zdarma, včetně hlídání! Takže neváhejte a přihlaste se, kromě nových zkušeností získáte i spoustu zážitků, nových přátel a navíc třeba i vysněnou práci,“ doplňuje Halka.

Prvními plánovanými aktivitami jsou tzv. „motivační síťovací setkání“ v jednotlivých městech. Budování „sítí kontaktů“ (networking) je prvním krokem a nutným předpokladem pro úspěšné působení ve veřejné sféře. Výzkumy i zkušenosti konkrétních žen ukazují, že právě nedostatek kontaktů a vyloučení z často výlučně mužských sítí je jednou z významných bariér pro působení v politice. Nemusí se přitom jednat o vyloučení záměrné. V politickém světě jsou běžná neformální setkání, ať již na fotbale či „na pivu“ po zasedání zastupitelstva. Ženy se těchto akcí mnohdy nemohou účastnit z důvodu péče o děti či domácnost, přicházejí tím však o cenné informace a vztahy.

„Právě z těchto důvodů organizujeme síťovací setkání zaměřená speciálně na ženy, která pořádáme v časech, které jsou pro ženy vyhovující. Zároveň na nich zajišťujeme i hlídání dětí, aby se mohly účastnit i matky. Na plánovaná setkání budeme zvát inspirativní ženy z daných měst, aktivní jak v politickém světě, tak v neziskovém sektoru. Podobná setkání pořádáme již několik let a máme na ně vždy velmi dobré ohlasy od účastnic, jedná se o příjemné akce nabité pozitivní energií,“ vysvětluje Halka.

KDY A KDE:

Ostrava, 24. 5. 2017

Mníšek pod Brdy, 19. 6. 2017

Karlovy Vary, 25. 9. 2017

 

Více informací i přihlášky najdete na webu www.padesatprocent.cz.

 

Marcela Adamusová, Fórum 50 %


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

srpen 82017

Máte na to! Staňte se úspěšnou političkou

Workshop pro političky zdarma
srpen 82017

Jak podpořit ženy ve volbách?

Síťovací setkání (nejen) političek
zaří 142017
zaří 252017