www.padesatprocent.cz › Významné světové političky: Theresa May

Významné světové političky: Theresa May


Jednou z nejvýznamnějších žen současné politiky je britská premiérka Theresa May. Seznamte se s ní blíž.

Theresa May byla zvolená britskou premiérkou 13. července 2016 a v rámci domácí politiky získala tak po dlouholeté politické kariéře nejdůležitější politickou pozici ve Velké Británii.

Již od dětství snila o tom, že bude první premiérkou Velké Británie, což se jí po zvolení Margaret Thatcher už nepodaří, ale to nemění nic na významnosti této pozice nejen pro May samotnou, ale i pro postavení žen v politice obecně. Po odhlasování odchodu Velké Británie z EU v létě 2016 se musela tato politička prokázat jako schopná vůdkyně a hájit zájmy Velké Británie a zároveň zachovat co nejlepší vztahy s unií.

May vystudovala geografii na Oxfordské univerzitě a v roce 1977 nastoupila do Bank of England a následně působila v Asociaci pro zúčtovací platby. Její kariéra na významnějších politických pozicích začala v roce 1986, kdy se stala radní za londýnskou část Merton a byla jí až do roku 1994. Během tohoto období byla předsedkyní školství v letech 1988-1990 a následně zástupkyní vedoucí a mluvčí za oblast bydlení v období 1992-1994. V roce 1997 byla Konzervativní stranou zvolená členkou parlamentu. Od té doby zastávala pozice stínové ministryně pro vzdělání a zaměstnanost (1999-2001), stínové ministryně pro dopravu, místní samosprávu a regiony (2001-2002), stínové ministryně pro rodinnou politiku (2004-2005), stínové ministryně pro kulturu, média a sport (2005), stínové předsedkyně poslanecké sněmovny (2005-2009) a následně působila v úřadu pro podporu žen a rovnosti (2010-2012). V období 2010-2016 působila na postu ministryně vnitra a stala se tak druhou nejdéle úřadující osobou v této funkci. Následně pak byla v červenci 2016 zvolená premiérkou. V historii Velké Británie je tak druhou ženou a zároveň vůdkyní Konzervativní strany, která se stala premiérkou, po Margaret Thatcher.

May se dlouhodobě zabývá otázkou postavení žen ve společnosti. Po zvolení ministryní vnitra v roce 2010 May publikovala „výzvu za skončení násilí páchaném na ženách a dívkách (VAWG)“, která se stala součástí vládní strategie pro rok 2011. Rovnost a zajištění bezpečí žen chápe nejen ve fyzické rovině, ale také jako zajištění participace na občanské společnosti a jejich zapojení do společnosti obecně. Nicméně i přes tyto sociální hodnoty není May ochotna učinit kompromis v otázce imigrace a propouštění znevýhodněných žen z detenčních táborů. Kontrola imigrace byla jedním ze stěžejních bodů při rozhodování Velké Británie z EU a Theresa May toto téma drží v popředí svého politického programu i nadále a zdůrazňuje právo na sebeurčení v rámci imigrační politiky.

Sama prohlašuje, že vláda Velké Británie tady není pro elitu, ale pro všechny občany, a ona sama je tu proto, aby sloužila ve veřejné sféře, k čemuž aspirovala už od svého mládí, jak plno jejích přátel potvrzuje.

Zdroje:

Guardian - SMITH, Joan. Theresa May has promoted women. But she’s a Tory first and a feminist second.

BBC - STAMP, Gevin. Who is Theresa May: A profile of UK's new prime minister.

Theresa May


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

srpen 82017

Máte na to! Staňte se úspěšnou političkou

Workshop pro političky zdarma
srpen 82017

Jak podpořit ženy ve volbách?

Síťovací setkání (nejen) političek
zaří 142017
zaří 252017