www.padesatprocent.cz › Patricie Polanská: Žen bude v politice ještě míň

Patricie Polanská: Žen bude v politice ještě míň

Žen je v české politice málo. A nezmění se to ani po nadcházejících parlamentních volbách. Naopak: z analýzy předních míst volebních kandidátek, kterou udělaly HN, vyplývá, že žen v parlamentních lavicích pravděpodobně ještě ubude.

Muži: Ženy o posty nestojí

Zástupci všech parlamentních stran přitom mluví stejně: stáli bychom o to, aby bylo na kandidátkách více žen a aby jich v parlamentu zasedlo více než nynějších šestnáct procent.

„Ano, to ale platí jen do okamžiku, než proti ženě kandidují,“ komentuje Alena Páralová z ODS. Ta neobhájila pozici jedničky v Pardubickém kraji a je na pátém místě. Otevřeně říká, že bude spoléhat na preferenční hlasy: „Statistika uvádí, že ženy jich získávají víc.“

Jan Kasal, který vede volební štáb konkurenčních lidovců, říká, že zastoupení žen je horší, než si přál. V důvodech se shodne se šéfem kampaně ODS Jiřím Šnebergem: Ženy do politiky nechtějí.

Tomu ovšem oponuje poslankyně za ČSSD a předsedkyně Rady pro rovné příležitosti Anna Čurdová. Podle ní by ženy o politiku stály, nemají pro to ale podmínky.

„Muži si bohužel nevšimli, že není začátek devadesátých let, ale rok 2005, a společnost se dramaticky proměnila,“ říká Čurdová, která se možná sama octne na nevolitelném místě kandidátky.

O pozici „rekordmana“ v počtu žen na prvním místě kandidátky se zatím ucházejí křesťanští a občanští demokraté. Za KDU-ČSL povedou kandidátku ve Středočeském a Zlínském kraji Vlasta Parkanová a Michaela Šojdrová.

ODS má ženy-lídry v krajích Vysočina a Královéhradeckém. Jde o Zdeňku Horníkovou a Miroslavu Němcovou, současné poslankyně. V obou stranách je tak v počtech žen-lídrů situace stejná jako ve volbách v roce 2002.

Za nimi má ale například KDU-ČSL jen ve dvou krajích další ženu do třetího místa; nebývale emancipovaný je v tomto ohledu Středočeský kraj, kde ženy obsadily první a třetí místo. V dalších pěti krajích se ženy umístily do pátého místa včetně. Naopak v pěti krajích je obsazení prvních pěti míst výhradně mužská záležitost.

Známé ženy odcházejí

Stranám před volbami navíc odcházejí známé ženské osobnosti: sociální demokracii Petra Buzková a Milada Emmerová, občanským demokratům Kateřina Dostálová.

ČSSD má zatím jedinou ženu v čele, poslankyni Hanu Orgoníkovou v Královéhradeckém kraji.

Sociální demokracie se přitom chlubí svými kvótami pro zastoupení žen ve stranických funkcích, i závazkem nominovat v každém kraji ženu do třetího místa kandidátky. Předseda poslaneckého klubu Michal Kraus o tom dnes mluví jen jako o doporučení: „Některé kraje jej vzaly za své, některé ne.“

Za počtem žen v současné sněmovně stojí klub KSČM s 12 poslankyněmi. Rozmístění žen na komunistických kandidátkách totiž bylo nebývale rovnoměrné, zhruba po třiceti procentech v prvních třech, pěti a sedmi místech. Nečekaný volební zisk komunistů ve volbách 2002 pak znamenal úspěch i pro ženy, které kandidovaly na vzdálenějších místech.

U ostatních stran ženy tvořily na prvních sedmi místech kandidátek kolem deseti procent.

Jenže i v KSČM bude zřejmě hůř. Naznačuje to poslankyně Zuzka Rujbrová. Podle ní existuje doporučení mít ženy na některém z prvních třech míst, kterým se ale kraje nemusí řídit.

Autorka: Patricie Polanská, HN.IHNED.CZ, 23.11.2005


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!