www.padesatprocent.cz › Mentoring jako cesta k úspěchu (nejen) v politice

Mentoring jako cesta k úspěchu (nejen) v politice


Po dvou letech končí náš mentoringový program pro političky. Přečtěte si, jak probíhal a jak ho hodnotí samy účastnice.

Mentoring je v posledních letech módním a často skloňovaným termínem v oblasti vzdělávání dospělých. Bývá považován za jednu z nejstarších metod osobního rozvoje a zmínky o něm najdeme už v Homérově Odyssee. Jeho princip spočívá ve spolupráci „mentoringového páru“, kdy zkušenější „mentor“ či „mentorka“ svými znalostmi, radami i nasloucháním podporuje a motivuje mentorovanou osobu, zvanou „mentee“. Tuto metodu lze uplatnit napříč obory – od školství, přes firemní prostředí až po vědu či politiku.

Mentoringový program v uplynulých dvou letech realizovalo ve spolupráci s partnery i Fórum 50 %. Mezinárodní část mentoringu podpořila Nadace Open Society Fund Praha z Fondu bilaterální spolupráce programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů. Vůbec poprvé tak byl v České republice realizován mentoring zaměřený specificky na ženy v politice. Proč?

„Česká politika je dlouhodobě spíše ‚pánským klubem‘, žen v ní působí velmi málo, průměrně 20 %. V mezinárodním srovnání nás toto číslo řadí na 89. místo mezi Bangladéš a Saúdskou Arábii. Prostřednictvím mentoringu jsme chtěli podpořit a povzbudit veřejně aktivní ženy při vstupu do politiky a působení v ní,“ vysvětluje manažerka programu, Halka Jaklová. „Využili jsme spolupráce se severskými zeměmi, kde je zastoupení žen v politice výrazně vyšší, pohybuje se mezi 40 a 50 %. Chtěli jsme zúročit jejich zkušenosti, a proto jsme propojili severské političky z vyšších úrovní politiky s českými, které působí v lokální a regionální politice a to napříč stranickým spektrem,“ doplňuje.

Celkem vzniklo deset mentoringových páru, mezi jinými spolu pracovaly např. bývalá dánská poslankyně Irene Simonsen a začínající politička Monika Červíčková, poslankyně norského parlamentu Heidi Nordby Lunde a radní v Českém Krumlově Jitka Zikmundová, či starostka norského města Nittedal Hilde Thorkildsen a zastupitelka z Odolené Vody Dita Výborová. V průběhu 18 měsíců se páry několikrát sešly v České republice a rodných zemích mentorek, Dánsku a Norsku. Kromě toho spolu byly mentorky a mentees v kontaktu prostřednictvím Skypu, emailů či diskuzní skupiny na LinkedIn.

A jak hodnotí mentoring samy účastnice? Na závěrečném setkání všech zapojených političek i partnerů projektu (Severské obchodní komory a Dánského velvyslanectví) často zaznívalo, že největším přínosem bylo seznámení se s úplně jinou politickou a demokratickou kulturou. „Například mne překvapilo, že každý dánský občan má právo přijít se svým problémem na tzv. ‚slyšení‘ před příslušnou parlamentní komisí. Dánští poslanci a poslankyně tato ‚slyšení‘ vnímají jako pozitivní zpětnou vazbu svých rozhodnutí. Jako zákonodárci stojí u zrodu řady právních norem, které mají dopady na běžný život lidí. Právě tímto způsobem se dozvídají i o případných negativních důsledcích v praxi, což považují za dobrý způsob pro sebereflexi své práce,“ uvádí příklad jedna z účastnic, Monika Červíčková.

České političky si dále chválily možnost nahlédnout do praktického fungování politiky na různých úrovních. Zaujala je také možnost učit se od žen, které v politice působí řadu let a které - ačkoli pochází ze zcela jiného prostředí – někdy naráží na stejné problémy či překážky, jako je například potřeba „sladit“ politickou práci s rodinným a pracovním životem. „Díky Hilde jsem si rozšířila povědomí v oblasti politického rozhodování a vyjednávání. Předala mi zkušenosti s vedením politické strany a pro nalézání shody při diskusi uvnitř stany,“ vyjmenovává konkrétní příklady Dita Výborová. „Od své mentorky Heidi jsem získala řadu praktických tipů, jak vést účinnou předvolební kampaň, například jak vybírat a komunikovat různá témata, jak pracovat s vizuálními materiály, jak připravit strategii kampaně atd.,“ doplňuje mentee Jitka Zikmundová.

V neposlední řadě mentoring pomohl zúčastněným zvýšit si sebevědomí a nalézt elán a motivaci do další činnosti. Drtivá většina párů chce pokračovat ve spolupráci a zcela určitě zůstat v kontaktu. Pro mnohé z nich totiž nešlo jen o pracovní spolupráci, ale díky mentoringu mezi ženami vzniklo i skutečné přátelství.


Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha  z Fondu bilaterální spolupráce programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Sdílejte s přáteli



Mentoringový program - závěrečné setkání   (fotek: 18)

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

duben 132024